Morze Martwe


Strona główna -> Jordania -> Morze Martwe
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy










Jednym z najniezwyklejszych zbiorników wodnych świata jest Morze martwe, które swoją sławę zyskało, dzięki ogromnemu zasoleniu i wyginięciu wszystkich żywych organizmów. Morze to ma jednak wiele walorów nie tylko turystycznych, ale też zdrowotnych, dzięki czemu przyciąga do siebie każdego roku tysiące gości.


Morze Martwe jest najbardziej słonym jeziorem świata

Geografia

Morze Martwe leży na terytorium Jordanii i w sensie geologicznym jest jeziorem. Nie podlega ono żadnym pływom, a poziom lustra wody stale się obniża dzięki parowaniu w wyjątkowym, upalnym klimacie. Głębokość zbiornika jest zróżnicowana i waha się od 400 metrów w najgłębszym miejscu, do około 10 metrów w części środkowej. Największe obniżenie dna jest na północy. Najniższy punkt dna Morza Martwego znajduje się 794 metrów poniżej poziomu Morza Śródziemnego i zarazem stanowi najniżej położony punkt świata. Morze Martwe ma 80 kilometrów długości, a w najszerszym miejscu — między Górami Moab na wschodzie i Pustynią Judejską na zachodzie — 18 kilometrów szerokości. Powierzchnia całkowita wynosi około 1 200 km2. Jest ono zasilane przede wszystkim przez wody rzeki Jordan od północy i przez stałe źródła, nie wysychające potoki od wschodu i od zachodu. Ze zbiornika nie wypływa ani jedna rzeka. Nad Morzem Martwym nie ma żadnych dużych skupisk ludzkich, więc środowisko naturalne jest zupełnie nieskażone, takie samo dziś, jak przed tysiącami lat

Zasolenie i minerały

Morze martwe pod względem nasycenia solami mineralnymi należy do światowych ewenementów. Obecnie uważa się je, za najbardziej słone jezioro świata. Ilość soli w niektórych miejscach wynosi nawet 345gramów na litr wody. Na zasolenie wpływa usytuowanie jeziora, które leży w głębokim kotle, na styku dwóch płyt tektonicznych, które podgrzewają je od spodu, a okoliczne wzniesienia osłaniając przed wiatrami powodują bardzo intensywne parowanie wody. Tworzy się szczególnie duża zawartość chlorków magnezu, potasu, sodu, wapnia, bromu i różnych innych elementów Naniesione osady tworzą bardzo cenne mineralne błoto Morza Martwego, znane, jako czarny leczniczy szlam. Dzięki temu woda uzyskuje też niezwykłą wyporność, a pływający w niej człowiek nie ma szans utonąć. Jest to jeden z głównych powodów, dla których tak wielu turystów przyjeżdża tam na wakacje. Innym powodem jest zawartość związków mineralnych, które mają właściwości lecznicze i kosmetyczne.

Walory zdrowotne

Cudowne właściwości wody znane były już w czasach rzymskich, kiedy to tworzono tu lecznice hydropatyczne. Minerały wykorzystywała też sama Kleopatra. Stężenie różnego rodzaju minerałów w Morzu Martwym wynosi aż 28% (dla porównania: w Bałtyku – 0,7%). Woda z Morza Martwego zawiera 30 razy więcej magnezu, 70 razy więcej bromu i 10 razy więcej jodu niż zwykła woda morska, w sumie aż 26 różnych minerałów. Zalegające tu błoto jest niezwykle bogate w związki i posiada bardzo korzystne działanie terapeutyczne, uzdrawiające, a także kosmetyczne i antybakteryjne. Woda morska działa przede wszystkim na stres i zmęczenie, wszelkiego typu bóle mięśniowo-stawowe, nerwice, bezsenność, poprawia aktywność i siły witalne, stabilizuje procesy organiczne. Jest doskonałym środkiem profilaktycznym oraz wspomaga rehabilitację.Kąpiele z solami są bardzo skuteczne w leczeniu chorób skóry: trądzik, alergie, a także reumatyzm, obrzęki kończyn, artretyzm. Kąpiele sprzyjają wzmocnieniu krążenia krwi, oczyszczają skórę, poprawiają jej wygląd i elastyczność. Zalety błota można wyliczać jeszcze długo podobnie jak samej wody, która jest istną kopalnią skarbów.

Związki historyczne

Nazwa Morza Martwego pochodzi jeszcze z czasów starożytnych, a wymyślił ją grecki badacz i uczony Pauzaniasz. Na obrzeżach zbiornika, w pobliżu Kumran znajdują się jaskinie skalne, które w pierwszych powojennych latach stały się miejscem ważnego znaleziska. Znaleziono tu około 500 ręcznie spisanych dokumentów, określanych, jako Zwoje Pism Eseńczyków, dowodzących istnienie Prawa Mojżeszowego w II wieku przez naszą erą. Zwoje z Kumran, a właściwie Qumran można dziś oglądać w Muzeum Rockefellera i Muzeum Narodowym w Jerozolimie. Zwoje te są do dziś przedmiotem badań i sporów teologów całego świata. Inny związek historyczny łączy Morze martwe z legendą o zamienionej w słup soli żonie Lota. W okolicy znajduje się skała o takiej nazwie. Według legendy właśnie tutaj znajdowały się słynne biblijne miasta Sodoma i Gomora, a także popularny szlak migracyjny.

Dane liczbowe

Pochodzenie: jezioro endoreiczne
Powierzchnia: 1027 km²
Głębokość maksymalna: 400 m
Długość: 75,95 km
Szerokość: 4,5-16km
Objętość: 111 km³
Zasolenie: średnio 280‰



Jordania - miasta



Jordania - co warto wiedzieć



Jordania - Kuchnia Jordańska Kuchnia Jordańska
Kuchnia jordańska należy do typowych kuchni krajów arabskich, gdzie ...
Jordania - Jordania tradycje Jordania tradycje
Jordania to kraj muzułmański, w którym dużą wagę przywiązuje ...
Jordania - Jordania ciekawostki Jordania ciekawostki
Jordania jest monarchią konstytucyjną, na czele której stoi król. To kraj, ...
Jordania - Parki narodowe Jordanii Parki narodowe Jordanii
Jordania to niewielki kraj (92 300 km²), w którym przeważa krajobraz pustynny ...

Morze Martwe - komentarze:


Morze Martwe komentarz Ala
2013-10-13 16:56:42
Piękne i niezapomniane chwile tam spędziłam.Kąpiel niesamowita,a ciało po kąpieli jakby odnowione.Super.Chciałabym tam jeszcze pojechać.


Morze Martwe - dodaj komentarz:



Twój komentarz:
Twój podpis:



 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies