Jordania tradycje


Strona główna -> Jordania -> Jordania tradycje
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   

Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


Jordania to kraj muzułmański, w którym dużą wagę przywiązuje się do tradycji i obyczajów. Mimo iż, to kraj przyjazny dla turystów, warto wiedzieć, że obowiązują tam pewne zasady i obyczaje odmienne od europejskich. Jordańczycy bardzo chętnie opowiadają o historii i tradycjach swojej ojczyzny, są bowiem dumni ze swojej arabskiej kultury.

W Jordanii obowiązują pewne zasady zachowania publicznego, dotyczące głównie zachowania powściągliwości w publicznym okazywaniu uczuć. Podczas ramadanu wyznawcy Allacha cały dzień do zachodu słońca przestrzegają postu. Wówczas zabrania się turystom publicznego palenia tytoniu i spożywania posiłków.

Tradycyjny model rodziny w Jordanii to ojciec, który zapewnia rodzinie środki do życia, zaś kobieta ma dbać o dzieci i dom. Małżeństwa są zazwyczaj aranżowane przez rodziców przyszłej pary młodej. Osoby starsze są bardzo szanowane, a ich dzieci mają obowiązek opiekować się nimi. W małych miejscowościach społeczeństwo bywa mocno konserwatywne, do dziś zdarzają się tam tzw. honorowe zabójstwa kobiet. Mężczyźni są zobowiązani strzec dobrego imienia rodziny, a zagrozić temu może niewłaściwe prowadzenie się córki, żony bądź siostry. Koran wnikliwie reguluje kwestię „ziny” czyli złego prowadzenia się kobiet.

W kwestii posiłków Jordańczycy też mają swoje zwyczaje, nie jedzą np. wieprzowiny i nie piją alkoholu. W ogóle spożywanie posiłków, picie kawy i herbaty jest celebrowane z wielkim upodobaniem. Zgodnie z tradycją należy jeść tylko prawą ręką, a w dobrym tonie jest zostawić trochę jedzenia na talerzu.

Jordańczycy witają się uściskiem dłoni, a goście zawsze powinni przynosić w darze kwiaty lub słodycze. *Spośród świąt narodowych najbardziej doniosłe jest Święto Niepodległości obchodzone 25 maja, na cześć uzyskania niepodległości w 1946 r., następnie Święto Pracy (1 maja), Święto Wojska (10 czerwca) oraz Urodziny Króla Husajna (14 listopada). Chrześcijanie, którzy stanowią mniejszość religijną tego kraju, obchodzą Boże Narodzenie (25 grudnia) i Wielkanoc, jednak nie są to święta państwowe. Święta islamskie następują zgodnie z kalendarzem księżycowym, a najważniejsze z nich to: Święto Przerwania Postu obchodzone na koniec ramadanu; Święto Ofiar - najważniejsze święto muzułmańskie, trwa cztery dni i jest związane z pielgrzymką do Mekki; oraz Urodziny Proroka (ar. Maulid an-Nabi).Jordania - miastaJordania - co warto wiedziećJordania - Kuchnia Jordańska Kuchnia Jordańska
Kuchnia jordańska należy do typowych kuchni krajów arabskich, gdzie ...
Jordania - Jordania ciekawostki Jordania ciekawostki
Jordania jest monarchią konstytucyjną, na czele której stoi król. To kraj, ...
Jordania - Parki narodowe Jordanii Parki narodowe Jordanii
Jordania to niewielki kraj (92 300 km²), w którym przeważa krajobraz pustynny ...
Jordania - Morze Martwe Morze Martwe
Jednym z najniezwyklejszych zbiorników wodnych świata jest Morze martwe, ...

Jordania tradycje - komentarze:


Jordania tradycje komentarz Alicja
2011-01-02 22:40:37
Byłam w Jordanii w ubiegłym roku.To bardzo przyjazny kraj aczkolwiek bardzo dbający o swoje bezpieczeństwo.Kontrole turystów do przesady,ale wszystko przeprowadzane miło i z uśmiechem.Hotel w Ammanie bardzo elegancki i czysty.Jedzenie i obsługa hotelowa super.Petra naprawdę godna obejrzenia.


Jordania tradycje - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies