Jordania ciekawostki


Strona główna -> Jordania -> Jordania ciekawostki
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   

Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


Jordania jest monarchią konstytucyjną, na czele której stoi król. To kraj, gdzie przeważają obszary pustynnego płaskowyżu, z jedną z najpiękniejszych pustyni świata. Tereny pustynne stanowią doskonały punkt badań archeologicznych, ostatnio np. odkryto tam prehistoryczną rzeźbę sprzed 6000 lat.

Turystyka w Jordanii rozwija się z roku na rok. W 2007 r. tylko w ciągu pierwszych sześciu miesięcy wzrosła o 6,4 proc. w porównaniu z latami poprzednimi. Jordania posiada niewielki dostęp do morza, w okolicach zatoki Akaba Morza Czerwonego długość wybrzeża wynosi zaledwie 27 km.Obowiązuje tam godzina do przodu w porównaniu z czasem polskim.

Skarbem kultury narodowej Jordanii jest Petra – starożytne miasto wykute w skale, które umieszczono na liście zabytków UNESCO. Wykuta w skale piętrowa budowla Khazneh (nazywana „Skarbcem Faraona”) została użyta w filmie „Indiana Jones – Ostatnia Krucjata”, jako świątynia chroniąca Świętego Graal’a. Ruiny Petry stanowiły też tło wydarzeń w kryminale Agaty Christie pt. "Rendez-vous ze śmiercią". *Na terenie Jordanii znany jest obszar Wadi Kharrar, od dawna uważany za biblijny Bethany (nie mylić z Betanią w Jerozolimie), gdzie Jan Chrzciciel i Jezus zostali ochrzczeni.

Jordańczycy są bardzo gościnni i bardziej tolerancyjni niż ich sąsiedzi. W niektórych kawiarniach obowiązuje segregacja płci. To jeden z najczystszych, bezpiecznych i najlepiej zorganizowanych państw w Zatoce Perskiej. Niemniej jednak, Jordania należy do krajów narażonych na ataki terrorystyczne. W okolicach meczetów nie toleruje się wyzywającego stroju i zachowania.

W Jordanii, dniem wolnym od pracy jest piątek. Instytucje państwowe pracują od 8.00-15.00, a w soboty są nieczynne. Za granicę można dzwonić z urzędów pocztowych w Akabie i Ammanie, ale co ciekawe, na połączenie czeka się około 0,5 godziny.


Mimo utartej opinii, że Jordania to kraj brudny, w zasadzie jest inaczej. Na ulicach jest czysto, tak jak i w hotelach. Latem można spodziewać się ponad 40 stopniowych upałów, a zimą temperatury bliskiej 0oC. *Jordańscy taksówkarze są tak ufni, że często opłatę za kurs pobierają po dojechaniu na miejsce, a nie „z góry”, do tego większość z nich zna język angielski.Jordania - miastaJordania - co warto wiedziećJordania - Kuchnia Jordańska Kuchnia Jordańska
Kuchnia jordańska należy do typowych kuchni krajów arabskich, gdzie ...
Jordania - Jordania tradycje Jordania tradycje
Jordania to kraj muzułmański, w którym dużą wagę przywiązuje ...
Jordania - Parki narodowe Jordanii Parki narodowe Jordanii
Jordania to niewielki kraj (92 300 km²), w którym przeważa krajobraz pustynny ...
Jordania - Morze Martwe Morze Martwe
Jednym z najniezwyklejszych zbiorników wodnych świata jest Morze martwe, ...

Jordania ciekawostki - komentarze:


Jordania ciekawostki komentarz Ala
2013-10-13 17:02:12
Jordania to ciekawy kraj.Petra robi niesamowite wrażenie.Nocowalam w hotelu Amra Palace w Petrze.Czysto,schludnie.Warunki bardzo dobre.Posiłki smaczne.Polecam.


Jordania ciekawostki - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies